PnL, Balance та Cash Flow – хто головніший?
- Світлана Юр'єва
- 3 лист. 2022 р.
- Читати 3 хв
Сьогодні у фінансовій сфері україномовного інтернету з'явилося дуже багато згадок та пошуків не зовсім очевидних та зрозумілих позначень – PnL (P&L або Profit and Loss statement), BS (Balance чи Balance Sheet), CF (або Cash Flow).
І, якщо у фінансових фахівців ці поняття питань не викликають, то решті користувачів, які бажають краще розібратися у фінансових питаннях, хотілося б познайомитися з цими термінами ближче і усвідомити їхню роль у житті компанії.
Насправді, це – сучасні, чи, скоріше, універсальні для фінансистів усіх країн назви стандартних фінансових звітів, які мають бути у будь-якій компанії. Якщо якась компанія їх ще не складає, то це говорить лише про те, що вона знаходиться на етапі розвитку, який поки що не потребує складання цих звітів, але будьте впевнені – якщо компанія хоче розвиватися, то без аналізу показників, які ці звіти надають, це зробити практично неможливо. Тобто, рано чи пізно всі компанії до них прийдуть, і бажано вже зараз усвідомити переваги та важливість складання цих звітів.
Отже, чим відрізняються PnL, Balance та Cash Flow, чи мають вони взаємозв'язок і чи обов'язково складати всі звіти, чи можна обмежитися деякими з них.

PnL, або Звіт про фінансові результати, розраховує та показує розмір заробленого підприємством чистого прибутку. Розрахунок йде шляхом визначення розміру валового прибутку (як різниці вартості відвантаженої продукції та собівартості такої продукції) та її зменшення на всі витрати компанії за звітний період. Витрати можуть враховуватись за методом нарахувань (у період надання послуг) або за касовим методом (у момент виходу грошей з каси чи банку). Перший спосіб використовують у офіційному обліку, другий дуже поширений в управлінському обліку діяльності підприємств.
Завантажити приклад PnL
Отже, PnL показує нам, скільки компанія заробила, а ось куди пішли зароблені кошти, нам допоможе зрозуміти Balance (вітчизняна назва звіту співзвучна – Баланс).

У Balance можна побачити все, чим володіє компанія (активи) і зрозуміти, що стало джерелом фінансування цих активів (пасиви). Якщо уявити ідеальну ситуацію, що за місяць ми не мали ніякої зміни пасивів (ми не брали кредити, не платили постачальникам тощо), тоді пасиви у нас збільшаться рівно на суму нерозподіленого чистого прибутку (який ми можемо бачити у PnL). І, якщо у нас правильно складені PnL і Balance, то на таку саму суму будуть змінені і активи, і ми зможемо побачити, куди саме пішов наш прибуток – він «осів» у касі, товарних запасах або, наприклад, пішов у дебіторську заборгованість.
Тобто, по суті, обидва звіти пов'язані між собою, хоча містять абсолютно різну інформацію. Технічно, звіти перевіряють один одного – розрахований у PnL прибуток відображається у Balance та підтверджується реальними активами та пасивами компанії.
Приклад Balance за посиланням.

Cash Flow (або Звіт про рух грошових коштів) показує грошові потоки підприємства та аналізує структуру приходу та витрат коштів. Інформація дуже корисна та важлива для аналізу, але потрібно чітко розуміти, що звіт Cash Flow – це лише гроші – без жодної прив'язки до фінансового результату.
Приклад Cash Flow можна знайти за посиланням.
Наприклад, уявімо ситуацію, що компанія нічого не відвантажувала, отримала передоплату від клієнта 50тис і заплатила з цих грошей оренду 10тис.
PnL покаже нам збитки – валовий прибуток дорівнює нулю (відвантаження не було), витрати 10тыс, тобто. збитки становили 10тис.грн.
При цьому Cash Flow покаже позитивний грошовий потік - надійшло 50тис, пішло 10тис, залишки на рахунку - 40тис.
Деякі компанії працюють тільки з PnL, Balance, відкладаючи у бік Cash Flow, оскільки вважають, що практичної цінності цей звіт не має. Але більшість використовує у своїй роботі всі три звіти.
Насправді всі три звіти разом PnL, Balance та Cash Flow – велика сила. Кожен з них показує дані по підприємству в особливому форматі, але разом вони відображають цілісну картину стану справ компанії, спрощуючи більшість управлінських фінансових рішень, тим самим роблячи дуже вагомий внесок у розвиток підприємства.
P.S. Якщо у вас виникло бажання більш докладно розібратися з описаними звітами - переходьте за посиланням, тут ми виклали практичний приклад формування всіх трьох звітів.
Comments