top of page

Касові розриви: фондовий метод їх подолання

Оновлено: 21 черв. 2023 р.


накопичення фондів

Минулого разу ми завершили розмову на тому, як боротися з касовими розривами. Спочатку, звичайно, працюємо з стандартними механізмами – намагаємось перенести витрати «назад», а доходи «вперед». Щось у нас вийде, щось – ні.


І ось, саме для таких випадків, якщо – «ні», пропоную розглянути впровадження на підприємстві «Фонду страхування на випадок касових розривів» або, простіше «Страхового фонду».


Що це за фонд, як формується, на які цілі використовується?


Страховий фонд має формуватися поступово за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства. Тобто, кожного місяця підприємство відкладає певну суму грошей у «скриньку» для забезпечення вирішення проблем в майбутньому.

Сума відрахувань у фонд залежить від можливостей підприємства – чим швидше він буде сформований, тим простіше буде працювати з бюджетом надалі.


Валюта зберігання фонду – зазвичай, основна валюта роботи підприємства, оскільки гроші можуть дуже швидко знадобитися в обороті, але, при нестабільному курсі, частину грошей можна тримати і у валюті.


Розмір страхового фонду залежить від бюджету фірми. Як показує практика, для перекриття касових розривів достатня сума страхового фонду складає ¼ середнього місячного бюджету (витратної частини).

Зазвичай цієї суми більш ніж достатньо для того, щоб пережити тимчасові фінансові негаразди, пов’язані зі зсувом у часі доходів чи витрат.


В окремих випадках цього розміру може бути недостатньо – наприклад, якщо переважна частина доходів фірми прив’язана до надходжень від національної мережі. У випадку, якщо такий платіж (який сам по собі може складати більше тижневої суми доходів) буде затримано на тиждень чи більше, такого розміру страхового фонду може не вистачити. Тож, в окремих випадках страховий фонд необхідно буде вираховувати індивідуально.


Тому в таких випадках застосовують більш складні, як правило, статистичні методи, які враховують індивідуальні особливості підприємства.

Наприклад, аналізують відхилення за останні 12 місяців. При цьому до уваги беруть саме негативні відхилення, тобто перевищення витрат над доходами, Після чого беруть до роботи одну з можливих стратегій:

  • обирають середнє серед негативних відхилень;

  • обирають максимальне серед негативних відхилень;

  • використовують або середнє або мінімальне с коефіцієнтом індивідуального корегування в залежності від сезонності роботи, або інших особливостей підприємства.

Основні принципи використання страхового фонду:

  • гроші можуть бути видані з нього лише тоді, коли всі інші можливості перекрити касовий розрив вичерпано

  • витрати, які фінансуються з страхового фонду, мають бути об’єктивно важливими для роботи підприємства (електроенергія, комплектуючі для безперервного виробництва тощо)

  • в момент видачі грошей має бути зафіксована дата, коли ці гроші повернуться в фонд із вказівкою певного джерела доходу (дефіцит виник через те, що покупець Іванов не заплатив вчасно 100тис. грн. Він оплатить в четвер, такого-то числа, гроші в повному розмірі поповнять страховий фонд)

  • якщо за якихось причин джерело поповнення зірвалось, має бути визначене інше джерело. Не можна не повертати гроші в страховий фонд.

  • має бути визначена відповідальна особа, яка буде контролювати поповнення страхового фонду

І дуже важливо - ні в якому разі не можна за рахунок страхового фонду фінансувати дефіцит бюджету! Якщо з’явилось усвідомлення того, що фірма має не просто касовий розрив, а недофінансування бюджету, робота зі страховим фондом одразу припиняється (при цьому він має бути повністю поповнений із найближчих доходів фірми), і починається робота з бюджетом.

Аналізуються і визначаються причини невиконання доходної частини бюджету, і відповідно до того приймаються рішення стосовно скорочення витрат, перенесення або відміни платежів – тобто, робиться все, щоб повернути бюджет у стан бездефіцитності за умови зменшених доходів.

Страховий фонд – безцінний помічник при рішенні питань касових розривів, але при невідповідальній роботі з ним можна допустити велику помилку в управлінні фінансовими ресурсами, не визначивши момент провалу у виконанні доходної частини бюджету.

Якщо ж дотримуватися всіх принципів роботи зі страховим фондом, можна бути впевненим, що поняття касового розриву для підприємства вже не буде головною біллю, оскільки ви будете мати від нього чудові ліки.


Впровадження страхового фонду є важливим і,, як довела практика, достатньо успішним Кроком для будь-якого підприємства на шляху його розвитку.

Comments


Консалтингова компанія

Ми допоможемо Вам зробити наступний крок !

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

©2024 by NextStep Consulting.

Адреса

14000, м Чернігів, Україна

Email

Tel

+38 (068) 5043768

bottom of page