Навіщо потрібен консультант?
- Іван Баранюк
- 1 вер. 2022 р.
- Читати 2 хв

Все дуже просто. Дещо перефразуємо принцип Пітера: «Кожен рано чи пізно досягає свого рівня некомпетентності». Це жарт. А якщо серйозно, то будь-яка організація стикається с певними проблемами розвитку.
Уявімо таку найчастішу ситуацію. Людина, з руками, що ростуть з потрібного місця, або з головою, яка має необхідні знання, раптово усвідомлює те, що вона щось може робити краще за інших. Виготовляти меблі, годувати людей, писати комп'ютерні програми або навчати дітей англійської мови.
Вона робить крок у невідомість, назустріч страхам та сумнівам. Ризикує та запропоновує результат на суд ринку. У нашому випадку цей крок вдався. І отриманий результат приніс нашому героєві величезне задоволення. Моральне. І, ми сподіваємося, матеріальне, у тому розмірі, який дозволив зробити правильні висновки щодо подальшої долі своєї справи. Він відкриває власну фірму.
Весь нечисленний штат такої організації - і часто він може складатися із самого власника-автора ідеї та його найближчих соратників (родичів, друзів) - зайнятий всім відразу. Усі роблять все. Немає чіткого поділу праці, в усякому разі, усвідомленого. Головне завдання – виробництво продукту. При цьому засновник бізнесу може працювати в будь-якій ланці ланцюга, що призводить до виробництва продукту. Він може займатися закупівлею комплектуючих або працювати продавцем у торговій точці. Займатися розробкою нових продуктів або бути інкасатором. Він кидається від проблеми до проблеми та вирішує її. Якщо на роботу не виходить хтось із виробничих працівників, засновник бере в руки інструмент та береться до роботи. Але рано чи пізно перелік завдань становить реальну загрозу і унеможливлює розвиток.
Тож головна ідея залучення консультантів саме в тому, щоб засновник компанії почав розвиватися та розвивати. Перестав працювати і почав керувати. Навчився делегувати і в результаті отримав більше вільного часу на управління та розвиток. Перестав концентруватися на гасінні пожеж і зайнявся довгостроковим плануванням. Зрештою, усвідомив свою компанію як систему та почав перехід до системного управління.
Що є у консультантів такого, чого немає у власника?
По-перше, необхідне знання. Знати все неможливо. Якщо якихось знань немає всередині компанії – треба залучити їх ззовні.
По-друге, об’єктивний погляд на речі. Неможливо бути об’єктивним, якщо ти «варишся» роками всередині однієї каструлі, починаєш її любити і захищати, не усвідомлюючи можливі недоліки.
По-третє, як би це не здавалося парадоксальним, це найдешевший шлях вирішення організаційних проблем. Немає потреби в наймі персоналу, поки не відлагоджений процес, платити консультантам можна виходячи із отриманого ефекту, а ризики при цьому є мінімальними.
Comments