top of page

Формування PnL, Balance, Cash Flow – практичний приклад.


В попередньому пості PnL, Balance та Cash Flow – хто головніший? ми розглянули особливості трьох основних фінансових звітів. А тепер хотілось би на практиці проілюструвати основні моменти по формуванню кожного з них.

Давайте візьмемо простий приклад з елементарними умовами для того, щоб отримати уявлення про кожний зі звітів та зрозуміти їхній зв'язок один з одним.

Нагадую:

  • PnL – це звіт про фінансові результати, він показує, який прибуток заробило підприємство за період.

  • Balance - це звіт, який показує суму основних та оборотних коштів підприємства (зазвичай на початок та кінець періоду), а також джерела виникнення цих коштів.

  • Cash Flow - це звіт про рух грошових коштів підприємства, що показує потоки та напрямки приходу та витрат коштів.


Отже, змоделюємо таку ситуацію – фірма тільки починає працювати, її оборотні кошти сформовані грошима власників (540 тис) і товаром, який був отриманий від постачальника на умовах відстрочки платежу (620 тис). Діяльності фірма ще не вела, тому простий Balance на початок періоду у нас матиме вигляд:

Фірма розпочинає свою роботу. У процесі діяльності здійснюються такі операції:

  • реалізація половини товарних запасів (собівартість - 310 тис) клієнту 1 на суму 410 тис на умовах оплати за фактом;

  • реалізація другої половини запасів (310 тис) клієнту 2 на суму 450 тис на умовах відстрочки платежу;

  • оплата постачальнику боргу за отриманий товар по першій поставці (620тис.);

  • отримання від постачальника нової поставки на суму 710 тис. на умовах відстрочки платежу;

  • оплата оренди складських приміщень – 100 тис;

  • виплата зарплати персоналу - 80 тис;

  • оплата інших витрат на утримання приміщень та персоналу – 55 тис.

Давайте подивимося, чи отримало підприємство прибуток за минулий період, як зміниться баланс підприємства, і як виглядатиме звіт Cash Flow.

Отже, прибуток становитиме:

Зверніть увагу - валовий прибуток розраховується по всій відвантаженій продукції без прив'язки до факту оплати або несплати за неї. Відвантажили продукцію – отримали валовий прибуток, навіть якщо відвантажили у борг. І навпаки – якщо клієнт нам скинув передплату, але товар не виписувався і не відвантажувався зі складу – валовий прибуток не формується.

Формуємо наш баланс на кінець періоду. Для цього нам потрібно вивести всі наші залишки за балансом. Представимо всі наші рухи у вигляді таблиці:

На підставі отриманих даних складемо баланс на кінець періоду:

Як бачимо з даних, сума активів збільшилася на 1255-1160=95 тис.

При цьому, зміна пасивів показує, за рахунок чого змінилися активи – через зростання боргу перед постачальником – на (710-620)=90 тис та отримання прибутку за період – 5 тис.

Давайте складемо звіт Cash Flow за той самий період. На відміну від PnL, який для розрахунку валового прибутку ігнорує рух грошей, а до уваги бере лише відвантажений зі складу товар (ми говоримо про розрахунок саме валового прибутку, не враховуючи витрати, які, зрештою, формують чистий прибуток), Cash Flow навпаки, ігнорує рух товару, а оцінює виключно грошові потоки.

Звіт Cash Flow матиме вигляд:

Як бачите, незважаючи на зароблений прибуток, звіт Cash Flow показує від'ємне значення. Від'ємне значення звіту – це не добре і не погано – це свідчить лише про те, що ми витратили гроші, які мали на початок періоду.

Куди ми їх витратили, і звідки в принципі з'являлися гроші протягом місяця, ми можемо проаналізувати за статтями звіту. Тобто. Cash Flow – це чисті гроші без жодної прив'язки до фінансового результату компанії за період.

Але, якщо ми проаналізуємо всі три отримані звіти, ми зможемо побачити загальну картину роботи підприємства:

  • за минулий період підприємство заробило прибуток 5 тис. (PnL);

  • була повністю відвантажена вся перша партія одержаної продукції (PnL, Balance);

  • постачальник переконався у платоспроможності компанії та збільшив вартість партії на умовах відстрочки платежу (Balance);

  • підприємство відвантажило товар за умов відстрочки платежу (Balance), але використало весь наявний грошовий запас (Balance, Cash Flow). Для прийняття такого рішення щодо іншого контрагенту буде потрібний особливий аналіз ситуації – при ще одному відвантаженні без грошей без повернення попередньої заборгованості, є шанс не розплатитися вчасно з постачальником;

  • підприємство має прихід грошей лише від реалізованої продукції, з інших джерел гроші не надходили (Cash Flow).

Як бачите, всі три звіти – чудова база для ухвалення управлінських рішень.

Більш того, вони є основою для детальної оцінки ефективності роботи підприємства та управління оборотними коштами компанії – за рахунок показників ліквідності, оборотності та маси інших коефіцієнтів, що розраховуються на базі всіх цих звітів.


Але це вже зовсім інша історія...

Comments


Консалтингова компанія

Ми допоможемо Вам зробити наступний крок !

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

©2024 by NextStep Consulting.

Адреса

14000, м Чернігів, Україна

Email

Tel

+38 (068) 5043768

bottom of page