top of page

Інструменти управління: з чого почати та як не загубитись?


Уявимо собі ситуацію. Власник бізнесу інтуїтивно відчув, що є потреба у впровадженні додаткових інструментів та технологій управління, але загубився в різноманітті послуг, що пропонує йому консалтинговий ринок.

Інструментів управління, які використовують сучасні менеджери, існує безліч: фінансові, логістичні, маркетингові. Цифрові та аналогові. Ефективні та не дуже.

Питання в тому, що саме впроваджувати та на якому етапі життєвого циклу компанії? Відповідь банальна: інструментів має бути достатньо для того, щоб ефективно управляти підприємством. Достатньо – це мінімальна кількість інструментів, обумовлена рівнем розвитку підприємства, досвідом керівників, складністю сфери функціонування тощо.

Перш за все, не повинно бути впровадження заради впровадження. Будь-які інструменти мають вирішувати певні проблеми. Перелік найважливіших проблем необхідно визначити в процесі діагностики. Згідно теорії обмеження Голдратта необхідно концентруватися на вирішенні тієї проблеми, яка є найбільшим обмеженням для системи на даному етапі. Роблячи зусилля над управлінням дуже малої кількості аспектів системи, досягається ефект, що набагато перевищує результат одночасного впливу на всі або більшість проблемних областей системи відразу або по черзі.

По-друге, необхідно розуміти, що інструменти, які впроваджені, мають складати систему, тобто працювати на одну ціль, мати єдиний вектор та не протирічити один одному.

Ну і останнє. Якщо ж ми впроваджуємо якусь методологію управління, наприклад, Lean, то впровадження методології має бути 100 відсотковим, а не вибірковим на суб’єктивний погляд керівника – інакше таке впровадження є провальним ще на старті.

Давайте розберемо ці принципи на прикладі. Уявимо собі мале підприємство, яке виробляє меблі під замовлення. В ході діагностики були виявлені і проранжовані наступні проблеми.

1. Постійний зрив термінів виконання замовлень.

2. Проблеми з якістю.

3. Недостатність комплектуючих, через що виникають затримки.

4. Виникнення касових розривів – не вистачає коштів на поточну діяльність.

Далі спробуємо побудувати саме системну множину тих інструментів, які мають бути впроваджені для вирішення наведених вище проблем. Для цього побудуємо 2-х вимірну матрицю, що складається з підсистем менеджменту та його функцій. Чому саме матриця? По-перше, будь яка система будується на базі певної класифікації елементів, а по-друге, матриця – це таблиця, а таблиця дозволяє більш-менш впорядковувати думки та робити їх наглядними.

Для малих фірм, в яких підсистеми менеджменту є скоріше віртуальними та несформованими, можемо використати підхід, який дещо нагадує PAEI-модель Адізеса і виділити наступні підсистеми: виробництво, адміністрування, реалізація, координація.

Використовуючи даний підхід, спробуємо заповнити таку матрицю необхідними змінами, які необхідно реалізувати, щоб вирішити вказані вище проблеми. Тобто, на перетині функцій і підсистем, ми визначаємо саме ті дії, які необхідно здійснити в першу чергу для вирішення зазначених вище проблем.


Для підприємств, які знаходяться на більш розвинутому рівні та мають явно сформовані підсистеми менеджменту, матриця може мати наступний вигляд. Тобто, кожна з підсистем набуває більш детального вигляду, в залежності від особливостей підприємства та рівня його розвитку.

Зрозуміло, що наведені матриці є ілюстративними та містять багато загальних слів, але вони дають розуміння тому, як обирати, що міняти в компанії в першу чергу. Таким чином, може бути визначена множина першочергових змін та впроваджень для ліквідації найбільш вагомих обмежень в даний час.

Ну і замість висновку. Як бачимо, будь-яке підприємство – це складна система, в якій всі елементи є взаємопов’язаними. І навіть в отриманій першій матриці ми бачимо появу стимулюючих інструментів та управлінських регламентів. І це не тільки тому, що консультантам потрібно заробляти, а ще й тому, що без певних змін в одних елементах системи управління неможливо змінити інші.

Ну а поки що пропонуємо вам зробити експрес-діагностику вашої системи управління.


Comments


Консалтингова компанія

Ми допоможемо Вам зробити наступний крок !

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

©2024 by NextStep Consulting.

Адреса

14000, м Чернігів, Україна

Email

Tel

+38 (068) 5043768

bottom of page